Sep 14, 2026 Tinggalkan pesanan

Plat Hastelloy C276, C22 atau 625: Plat Aloi Nikel Mana Yang Anda Perlukan?

Hastelloy C276, C22 atau Plat 625duduk di rak gudang yang sama. Ia kelihatan sama - jejak kaki 2000 × 6000 mm yang sama, kemasan kilang 2B-ish yang sama, nombor haba stensil yang sama. Jika anda menyerahkan sijil kilang kepada pembeli dan bertanya yang mana satu untuk dimasukkan ke dalam kapal, kebanyakan akan memilih kandungan molibdenum dan meneruskan.

 

Pintasan itu ialah bagaimana projek berakhir dengan plat yang salah.

 

Berikut ialah nombor yang menghentikan perbualan. Pada Kaedah ASTM G28 A - mendidih 50% asid sulfurik dengan ferik sulfat - plat C276 biasa melaporkan 6 hingga 9 mm/tahun. Plat C22 daripada keluarga yang sama melaporkan 0.6 hingga 1.5 mm/tahun. Baca itu sebagai kad skor dan C276 kelihatan sepuluh kali lebih teruk.

 

Ia tidak. G28A ialah ujian pengoksidaan. Ia direka bentuk untuk menangkap serangan antara butiran dalam larutan pengoksida, dan C276 ialah satu gred dalam kumpulan ini yang tidak pernah dibina untuk keadaan pengoksidaan. Ujian itu melakukan apa yang sepatutnya. Apa yang penting ialah sama ada anda membaca aharta materialatau alulus/gagal skrin. Hampir setiap halaman pembekal menganggap mereka sebagai perkara yang sama.

 

Kimia dan sifat kilang bagi tiga plat

Harta benda

C276 (N10276)

C22 (N06022)

Aloi 625 (N06625)

Ni %

Baki (≈57)

Baki (≈56)

58.0 min

Cr %

14.5–16.5

20.0–22.5

20.0–23.0

Mo %

15.0–17.0

12.5–14.5

8.0–10.0

W %

3.0–4.5

2.5–3.5

-

Nb + Ta %

-

-

3.15–4.15

Fe %

4.0–7.0

2.0–6.0

5.0 maks

C % maks

0.010

0.015

0.10

Ketumpatan g/cm³

8.89

8.69

8.44

Tegangan, min MPa

690

690

827

Hasil 0.2%, min MPa

283

283

414

Pemanjangan, min %

40

45

30

Standard plat

ASTM B575 / ASME SB-575

ASTM B575 / ASME SB-575

ASTM B443 / ASME SB-443

EN / W.Nr.

NiMo16Cr15W / 2.4819

NiCr21Mo14W / 2.4602

NiCr22Mo9Nb / 2.4856

 

Tiga perkara jatuh dari meja itu serta-merta.

Penyebaran molibdenum adalah lebih daripada dua kepada satu.C276 membawa 15–17%, C22 12.5–14.5%, 625 sahaja 8–10%. Molibdenum ialah apa yang memberikan aloi nikel rintangannya untuk mengurangkan asid - hidroklorik, sulfurik cair, fosforik di bawah keadaan pengurangan. Plat dengan 16% Mo berkelakuan sangat berbeza daripada plat dengan 9% dalam aliran galas HCl-dan tiada jumlah rawatan permukaan mengubahnya.

 

Chromium berjalan ke arah yang bertentangan.C22 mempunyai paling banyak (20–22.5%), 625 seterusnya (20–23%), C276 paling sedikit (14.5–16.5%). Chromium membina filem pasif yang menentang serangan pengoksidaan - oksigen terlarut, ion ferik, asid nitrik, klorin, hipoklorit. Plat Cr rendah-dalam aliran klorida yang sangat teroksida tidak mempunyai apa-apa untuk membina semula filem itu.

 

625 ialah haiwan yang berbeza memakai pakaian yang serupa.Ia adalah 8–10% Mo dan 20–23% Cr, yang dihormati, tetapi ia juga membawa 3.15–4.15% niobium dan dialoi untuk kekuatan suhu tinggi-lebih daripada untuk rintangan asid maksimum. Tegangan minimumnya 827 MPa melawan 690 MPa untuk dua Hastelloys ialah tanda - plat ini direka bentuk untuk tugas struktur pada suhu, dengan rintangan kakisan sebagai sekunder yang kuat. Tentukan ia untuk aplikasi struktur 400 darjah dan ia adalah plat yang betul. Tentukan ia sebagai pengganti C276 dalam aliran HCl sejuk kerana "kedua-duanya adalah aloi nikel" dan anda akan menggantikannya.

 

C276, C22 and alloy 625 nickel alloy plate samples

Kadar kakisan dalam simulasi-gas kondensat, 168 j (mm/tahun, dengan mpy dalam kurungan)

Penyelesaian

Temp.

C276

C22

625

60% H₂SO₄ + 0.5% HCl + 0.1% HF + 0.1% HNO₃

85 darjah

0.05 (2)

0.51 (20)

0.36 (14)

60% H₂SO₄ + 2.5% HCl + 0.2% HF + 0.5% abu terbang

80 darjah

1.07 (42)

1.27 (50)

3.20 (126)

Baca kedua-dua baris bertentangan antara satu sama lain. Dalam abersihcampuran asid pengoksidaan, C22 mendahului mengikut urutan magnitud - 0.05 berbanding 0.51 mm/tahun untuk C276 - dengan tepat apa yang diramalkan oleh perbezaan kromium. Tambah klorida dan pepejal abu lalat-yang melelas dan dua Hastelloys menumpu kepada 1.07 dan 1.27 mm/tahun, manakala 625 jatuh kepada 3.20.

 

Itulah keseluruhan logik pemilihan dalam dua baris:lebih bersih dan lebih mengoksidakan aliran, lebih banyak bayaran premium C22; lebih kotor dan lebih banyak klorida-dimuatnya, lebih banyak bayaran kandungan molibdenum C276 dan 625 lagi ketinggalan.

 

 

Bahagian pitting bernilai satu set nombor lagi, kerana ia menerangkan sebab projek klorida selalunya pergi ke C22 berbanding C276. Suhu celah kritikal setiap Kaedah ASTM G48 D, dalam 6% FeCl₃ + 1% HCl, adalah kira-kira:

Pinggan

CCT biasa

316L

~0 darjah

254SMO

~30 darjah

625

~40 darjah

C276

~55 darjah

C22

~80 darjah

 

Jurang 25 darjah antara C276 dan C22 bukanlah perbezaan tambahan. Dalam celah bertakung, berklorida-pada 60–70 darjah , satu plat beroperasi di atas ambangnya dan satu plat berada di dalamnya dengan selesa. Jika plat digunakan untuk sambungan bergas, kimpalan pusingan atau di bawah-kawasan deposit, margin itu ialah faktor penentu.

 

Borang bekalan dan spesifikasi mengikut gred

item

plat C276

plat C22

625 pinggan

Pinggan / lembaran standard

ASTM B575

ASTM B575

ASTM B443

Julat ketebalan biasa

0.5–100 mm

0.5–100 mm

0.5–80 mm

Biasa sebagai-lebar bergulung

sehingga 2000 mm

sehingga 2000 mm

sehingga 2000 mm

Borang berpakaian / terikat

Gulung-terikat atau letupan-terikat C276 pada keluli karbon

Gulung-C22 terikat pada keluli karbon

Tindanan dan gulung kimpal-diikat 625

Standard berpakaian

ASTM B898, atau A263/A264 untuk gred tahan karat

ASTM B898

ASTM B898 / tindanan kepada ASME IX

Keadaan penghantaran

Penyelesaian anil, jeruk

Penyelesaian anil, jeruk

Penyelesaian anil (Gred 1)

Pengisi yang sepadan

ERNiCrMo-4

ERNiCrMo-10

ERNiCrMo-3

 

Dua nota praktikal di atas meja itu.

Ketersediaan ketebalan bukan kekangan - laluan kilang.Ketiga-tiganya digulung ke julat tolok yang setanding, tetapi pangkalan bekalan mengecil apabila anda bergerak ke atas dalam ketebalan dan ke bawah mengikut kuantiti pesanan. Melebihi kira-kira 60 mm, masa pendahuluan untuk ketiga-tiga dilanjutkan dan bilangan kilang yang layak menurun dengan mendadak. Untuk cangkerang kapal yang reka bentuknya memerlukan lapisan basah nipis di atas sandaran struktur, plat terikat-gulungan ialah bentuk yang sebenarnya dibeli dan pilihan gred dinyatakan sebagai "bersalut C276, 3 mm pada SA-516 Gr.70" dan bukannya sebagai petak bual plat pepejal.

 

Gred 1 dan Gred 2 perkara untuk 625 dan jarang untuk Hastelloys.625 dibekalkan sebagai Gred 1 (sepuhlindapan, 827 MPa min) dan Gred 2 (larutan sepuhlindap + kerja sejuk, 1034 MPa min). Gred 2 membeli kekuatan pada kos kemuluran dan merupakan bentuk struktur, bukan bentuk kakisan. Jika spesifikasi meminta plat Gred 2 dalam perkhidmatan menghakis basah, adalah wajar mempersoalkan alasan sebelum memesan.

 

Tingkah laku fabrikasi yang menentukan plat yang anda pesan

Dua plat yang berprestasi sama dalam ujian kupon boleh berkelakuan sangat berbeza di kedai fabrikasi, dan ini adalah bahagian sebenar dalam pemilihan produk dan bukannya difikirkan semula.

 

C276 memerlukan input haba rendah.Suhu interpass hendaklah kekal di bawah kira-kira 90 darjah , dengan manik tali dan input haba terkawal. Julat 375–875 darjah ialah di mana fasa sigma dan mu memendakan dan menarik molibdenum keluar daripada matriks, dan kimpalan yang terletak di situ terlalu lama akan menunjukkannya sebagai serangan garisan -pisau kemudian. Penyepuhlindapan penyelesaian pada 1121 darjah dengan pelindapkejutan air yang cepat ialah laluan pemulihan jika bahan telah-terdedah - bukan pelepasan tekanan pada 650 darjah , yang akan memburukkan lagi keadaan.

 

C22 adalah plat yang lebih memaafkan untuk dikimpal.Kromium yang lebih tinggi dan molibdenum yang lebih rendah memberikannya toleransi yang lebih luas kepada variasi input haba, itulah sebabnya ia sering dipilih pada projek di mana kualiti kimpalan tapak adalah risiko dan bukannya persekitaran kakisan. ERNiCrMo-10 ialah pengisi yang sepadan.

 

625 bertolak ansur dengan haba terbaik daripada ketiga-tiga dan memerlukan pengisi yang berbeza.ERNiCrMo-3, dan niobium dalam logam kimpalan menstabilkannya terhadap pemekaan, itulah sebabnya 625 adalah pilihan standard untuk tindanan kimpalan pada keluli karbon di mana tindanan akan melihat kitaran haba.

 

Soalan Lazim

Jika C276 mempunyai lebih banyak molibdenum, mengapakah C22 menunjukkan kadar kakisan yang lebih rendah dalam beberapa ujian?

Kerana ujian tersebut menjalankan penyelesaian pengoksidaan. Kaedah ASTM G28 A menggunakan ferric sulfate, yang merupakan oksidan; kromium, bukan molibdenum, adalah yang menentangnya. C22 mempunyai 20–22.5% Cr berbanding 14.5–16.5% C276, jadi ia membawa kepada media pengoksidaan. Letakkan kedua-dua plat dalam asid penurun dengan klorida dan pemeringkatan terbalik - Kaedah G28 B menunjukkan C276 pada 1.4–1.5 mm/tahun berbanding C22 pada kira-kira 0.2–0.5, dan data kondensat gas{18}}campuran menunjukkan C276 mendahului di mana klorida dan pepejal hadir.

 

Bolehkah saya menggunakan plat 625 di mana spesifikasi mengatakan C276?

Hanya jika aliran itu mengoksida atau tugasnya berstruktur pada suhu. 625 mempunyai 8–10% Mo terhadap 15–17% C276, dan dalam ujian asid campuran Kaedah B ia larut pada kadar yang menjadikan ujian tidak boleh digunakan - melebihi 89 mm/tahun. Ia merupakan plat yang sangat baik untuk -kekuatan suhu tinggi, rintangan pengoksidaan dan tindanan kimpalan serta pengganti yang lemah dalam aliran klorida yang berkurangan.

 

Apakah ketebalan plat terbesar yang boleh saya pesan secara realistik dalam gred ini?

Ketiga-tiga roll kepada kira-kira 100 mm dalam Hastelloys dan 80 mm dalam 625, tetapi ketersediaan praktikal menurun tajam melebihi 60 mm dan senarai kilang yang layak menjadi pendek. Untuk kerja bahagian-tebal jawapan yang biasa ialah plat bersalut - lapisan aloi nipis pada sandaran keluli karbon - yang dibekalkan kepada ASTM B898 dan merupakan bentuk yang paling banyak digunakan oleh kapal besar sebenarnya.

 

Adakah saya memerlukan laporan ujian kakisan dengan setiap plat?

Bukan sebagai amalan rutin. Perkara yang perlu dibawa oleh pesanan plat ialah analisis kimia haba dan sijil mekanikal kepada standard produk, serta laporan pemeriksaan bon jika ia adalah plat bersalut. Ujian kakisan seperti G28 adalah ujian kelayakan dan skrin pada pengeluaran kilang, dan ia biasanya dibekalkan atas permintaan dan bukannya setiap haba.

 

Menghantar pertanyaan plat? Beri kami gred, ketebalan, standard dan kuantiti - atau hantar syarat perkhidmatan dan kami akan memberitahu anda yang mana antara tiga plat yang benar-benar sesuai, termasuk yang mana pilihan yang lebih murah adalah yang betul. Plat C276, C22 dan 625, bersalut dan pepejal, dalam ASTM B575, B443 dan B898.

 

market@htpipe.com| WhatsApp +86-19339900201

Hubungi sekarang

 

 

Hantar pertanyaan

whatsapp

Telefon

E-mel

Siasatan